Obchody 750-lecia nadania praw miejskich w Nowym Warpnie

Magdalena Zagrodzka DODANO: 2013-08-21 21:38:08

Nowe Warpno ogarnęło szaleństwo i euforia, obchodziliśmy siedemset pięćdziesiątą rocznicę nadania praw miejskich - po raz pierwszy świętowaliśmy Jubileusz z takim rozmachem i rozgłosem. Odwiedziły nas tłumy gości - w sobotę i niedzielę pojawiło się w mieście kilka tysięcy osób. 

Artykuły z poszczególnych punktów obchodów dostępne pod niżej podanymi linkami:

1) Msza Święta w kościele parafialnym pw. WNMP w Nowym Warpnie.

2) Występ taneczny w wykonaniu grupy Afrique Sogue.

3) Odsłonięcie tablic na Alei Żeglarzy. 

4) Wernisaż fotografii w Ratuszu. 

5) Z obiektywu Gromady Zuchowej Leśne Krasnale Związku Harcerstwa Polskiego. 

6) Pokaz tańca z ogniem w wykonaniu grupy Hardfire.

Oficjalna inauguracja obchodów odbyła się w kościele parafialnym pw. WNMP w Nowym Warpnie o godz. 12.00. Na zaproszenie do miasta przyjechali posłowie, konsulowie honorowi, przedstawiciele władz województwa i powiatu, kościoła oraz wielu innych instytucji.

W uroczystości wziął udział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż, wiceprzewodniczący sejmiku województwa zachodniopomorskiego Kazimierz Drzazga, starosta policki Leszek Guździoł, burmistrz Nowego Warpna Władysław Kiraga, burmistrz Polic Władysław Diakun oraz włodarze gmin Dobra oraz Kołbaskowo. Mszę Świętą celebrował ks. abp. Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński. Wśród zaproszonych znaleźli się także miejscowi radni z przewodniczącym Grzegorzem Grocheckim na czele, radni powiatu, dyrektorzy i kierownicy różnych instytucji i stowarzyszeń, komendanci policji oraz straży pożarnej i proboszcz miejscowej parafii.

Msza Święta koncelebrowana przez ks. abp. Andrzeja Dzięgę w kościele parafialnym pw. WNMP w Nowym Warpnie. 

Oprócz celebracji liturgicznej w kościół w Nowym Warpnie gościł Vadima Brodskiego, jednego z największych wirtuozów skrzypiec na świecie oraz Królewską Orkiestrę Symfoniczną i jej solistów. Koncert Jubileuszowy rozpoczął się o godz. 16.00 i przyciągnął wielu sympatyków muzyki klasycznej i nie tylko, ponieważ w repertuarze oprócz klasyki gatunku pojawiły się też hity operetkowe i rozrywkowe. 

Vadim Brodski podczas sobotniego Jubileuszowego koncertu. 

W czasie kiedy w kościele odbywała się oficjalna inauguracja obchodów w miasteczku ruszyły pierwsze atrakcje i pokazy.

Od godz. 10.00 wędkarze mogli próbować swoich umiejętności biorąc udział w konkursie wędkarskim, który potrwał do południa.  Konkurs został podzielony na dwie kategorie wiekowe: juniorzy i kategoria open dla pozostałych.

Nieco później o godz. 11.00 mogliśmy ujrzeć przemarsz ułanów i amazonek z Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich ze Szczecina pod przewodnictwem prezesa klubu, komendanta Marka Magowskiego. Przemarsz cieszył się dużym powodzeniem i zainteresowaniem ze strony obserwatorów.

W tym samym czasie ulicami miasta maszerowały siły wojsk szwedzkich, w różnych częściach miasteczka, będąc sprawcami salw armatnich i muszkietowych. Wystrzały robiły ogromne wrażenie. Ponadto byliśmy świadkami musztry i egzercerunków regimentów wojsk, które niegdyś władały tymi ziemiami. Na bulwarze przy Alei Żeglarzy zorganizowno obóz historyczny gdzie można było oglądać m.in.: czerpanie papieru, tworzenie powrozów czy też wyrabianie ceramiki.

Nie zabrakło atrakcji na wodzie, zatokę nowowarpieńską przemierzała replika X-wiecznej łodzi słowiańskiej, „Dobrawa”. Dla wszystkich chętnych zoranizowano bezpłatne rejsy po zatoce.

Oczywiście oprócz rozrywkowej i duchowej oprawy wydarzenia nie zabrakło 'strawy dla ciała'. Po raz kolejny żona burmistrza Grażyna Kiraga ugotowała ok. 200 litrów pysznej zupy z leszcza, jak co roku z okazji obchodów Święta Leszcza. Będąc przy tej tematyce warto wspomnieć o konkursie kulinarnym rozstrzygniętym spośród kilkunastu dań.

Na scenie pojawił się Jacek Kawalec znany aktor, który oprócz własnego programu artystycznego zapowiadał i wprowadzał poszczególnych artystów i wykonawców.

O godz. 13.30 na scenie pojawił się zespół Afrique Sogue, tańczący wraz z dziećmi z Nowego Warpna, uczęszczającymi do Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Następnie pojawił się kabaret Skeczów Męczących, zgromadzając sporą widownię przed sceną.

Afrique Sogue

Atrakcje i występy artystyczne odbywały się nie tylko na scenie przy Alei Żeglarzy. Całe miasteczko „żyło” tegorocznym Jubileuszem. Na przykład na placu przy ratuszu śpiewała solistka Joanna Tylkowska-Drożdż gdzie chwilę potem fotografowano mieszkańców do kalendarza na rok 2014 a o północy już tradycyjnie odbył się pokaz tańca z ogniem w wykonaniu nowowarpieńskiej grupy Hardfire.

Z kolei występ wirtuoza skrzypiec Vadima Brodskiego oraz Królewskiej Orkiestry Symfonicznej i jej solistów zaplanowano w kościele parafialnym. Program obchodów był naprawdę różnorodny i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dla miłośników występów rozrywkowych w niedzielę wystąpił kabaret Nowaki, który zabawnym programem artystycznym "zarażał" dobrą energią. 

'10 lat na to czekałem' - część programu artystycznego Ady Borek, Tomasza Marciniaka i Kamila Piróga, członków zespołu. 

Sobotnią gwiazdą wieczoru była Eleni, której koncert odbył się o godz. 18.00. Po występie artystka udzielała autografy wszystkim fanom. 

Na scenie pojawiły się jeszcze zespoły Bubliczki i Tea Time Boogie. W niedzielę nieco mniej się działo w miasteczku natomiast na scenie atmosfera była gorąca. Od godzin popołudniowych widownię rozgrzewał DJ, aura pogodowa nie była już tak dobra jak w sobotę, najwięcej deszczu spadło podczas występu zespołu After Blues. Niepewna pogoda nie zniechęciła jednak fanów rockowo-bluesowego zespołu Dżem, na którego występ zebrała się ogromna widownia wypełniając całą Aleję Żeglarzy aż po brzegi. Po ponad 2-godzinnym znakomitym koncercie zakończyły się obchody 750-lecia nadania praw miejskich w Nowym Warpnie.

Bracia Adam i Beno Otręba.

Gitarzysta Jurek Styczyński.

Od 2001 roku wokalista zespołu Maciej Balcar.

Maciej Balcar na scenie w Nowym Warpnie.

Tyle osób bawiło się w Nowym Warpnie podczas koncertu Dżemu! Cała Aleja Żeglarzy i bulwar przy pirsie były "wypełnione po brzegi".

 

Śmiało można powiedzieć że takich obchodów jeszcze w Nowym Warpnie nie było. Przez te dwa dni całe miasto żyło innym życiem, ze spokojnej, cichej miejscowości przerodziło się w tętniący życiem nadmorski kurort. I myślę że właśnie to chciał osiągnąć burmistrz Nowego Warpna Władysław Kiraga – pokazać że Nowe Warpno nie śpi, ale energicznie budzi się do życia

Napisali o nas:

http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130819/POLICE/130819706

http://samarama.wikidot.com/bylismy-na-750-leciu-nowego-warpna

http://www.magazynpolicki.cba.pl/

 

Autor tekstu: Dawid Mikulski, Zdjęcia: Mirosław Tokarski, Magdalena Zagrodzka, Dawid Mikulski, Magazyn Policki, Michał Niedzielski

Galeria zdjęć

e-Urząd

elektroniczny samorząd

Nagrody i wyróżnienia

Kalendarz imprez

Galerie fotografii

Schonisko dla Zwierząt w Dobrej

Nasz Kanał TV

Facebook


Ochotnicza Straż Pożarna

Ochotnicza Straż Pożarna