X Festyn Święto Leszcza

Mirosław Tokarski DODANO: 2012-08-21 19:13:24

Jak przystało na jubileuszowy festyn „Święto Leszcza”, był on odświętny i jednocześnie pełen dobrej zabawy dla osób w każdym wieku.
Sam festyn rozpoczął się w Alei Żeglarzy od odsłonięcia nowych płyt poświęconych wybitnym żeglarzom. Odsłonięcia płyt dokonali sami zainteresowani kpt. Wojciech Jacobson oraz kpt. Bolesław Kowalski, których nazwiska znalazły się na płytach.
Drugim i zarazem ostatnim oficjalnym punktem festynu było odsłonięcie Pomnika Rybaka. Pomnik ten został ustawiony na pirsie w miejscu gdzie dotychczas stała rzeźba w kształcie żagla. Odsłonięcia pomnika dokonali rybacy z Nowego Warpna oraz m.in. Andrzej Jakubowski  Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Pomnik jest autorstwa znanego szczecińskiego rzeźbiarza Bohdana Ronina-Walknowskiego.

Festyn „Święto Leszcza” kojarzy się głównie z dobrą zabawą. Nie inaczej było tego roku. Na licznie przybyłych gości czekało mnóstwo atrakcji. Rozstawione stragany kusiły swoim kolorytem. Smakosze mogli pieścić swoje wybredne podniebienie wyszukanymi potrawami z ryb. Furorę oczywiście robiła zupa rybna, którą jak zwykle przygotowała żona burmistrza Grażyna Kiraga. Długa kolejka przed kuchnią jest najlepszą reklamą jej kunsztu kulinarnego.
Na wodzie odbywały się pokazy wakeboard’u, flysfish’a i niezwykle widowiskowego flyboard’u. Można było popływać surfbike’iem a na chętnych czekał tor do skimboardu. Kto chciał mógł dostać zawrotu głowy w czasie lotu na żyroskopie, popróbować swoich umiejętności na ringu lub ewentualnie pobawić się w dmuchanym zamku. Oczywiście te dwie ostatnie zabawy były zarezerwowane dla dzieci.
Można też było sprawdzić swoje umiejętności podczas warsztatów malarskich.
Niewątpliwą atrakcją festynu były darmowe wycieczki po najbliższym akwenie wodnym kutrem „Lütt Matten” oraz repliką łodzi wczesnośredniowiecznej „Dobrawa II”.
Liczne konkursy gromadziło rzesze ciekawskich. Jak zwykle na ich uczestników czekały ciekawe nagrody.
Na scenie wystąpił chór „Marzenie”, Monika „MONA” Wierciak, Kabaretowa Biesiada Polska, kabaret „Długi”, Rudi Schubert, Damian Ukeje & Fat Belly Family, Tea Time Boogie, DJ Santiago oraz niezwykle utalentowany zespół Hard Fire z Nowego Warpna, który już w nocy wykonał zapierający dech w piersiach taniec z ogniem.
Podczas festynu odbył się także pokaz Żółtego Regimentu Piechoty szwedzkiej z Gniewa. Trzeba pamiętać, że Nowe Warpno w XVII wieku było twierdzą szwedzką, stąd obecność regimentu szwedzkiego była jak najbardziej uzasadniona. Oprócz Żółtego Regimentu Piechoty odbyły się pokazy z udziałem wojów słowiańskich, można też było odwiedzić wioskę słowiańską.
Dodatkową atrakcją festynu był koncert finałowy Międzynarodowych Warsztatów Chóralnych. Warsztaty odbywały się w dniach od 13 do 19 sierpnia na terenie gminy Nowe Warpno i wzięli w nich udział wybitni wykładowcy oraz wspaniałe chóry z Polski i Niemiec.
Ponadto zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni uczestnicy jubileuszowego festynu mieli możliwość zwiedzania zabytkowego kościoła oraz zabytkowego obiektu ratusza, które w bieżącym roku zostały poddane renowacji w ramach projektu pn. „Renowacja zabytkowego XV-wiecznego Kościoła Parafialnego p.w. Wniebowzięcia NMP w Nowym Warpnie” oraz projektu pn. „Zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez renowację zabytkowego Ratusza w Nowym Warpnie”. Obydwa przedsięwzięcia inwestycyjne zostały zrealizowane dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Tegoroczny festyn przeszedł do historii. Organizatorzy zapraszają na następny festyn już za rok. Jak zwykle zabawa trwała do wczesnych godzin rannych.

tekst i zdjęcia: Mirosław Tokarski

Galeria zdjęć

e-Urząd

elektroniczny samorząd

Nagrody i wyróżnienia

Kalendarz imprez

Galerie fotografii

Schonisko dla Zwierząt w Dobrej

Nasz Kanał TV

Facebook


Ochotnicza Straż Pożarna

Ochotnicza Straż Pożarna